روزنگار يك معلم

يك معلم از تجربيات روزانه اش مي گويد

تاریخ
ساعت ٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱۸  

 

 

 

تاریخ

 

 

 

1-      خانم لوئیزا می الکت در سال 1832 در شهر جرمن تاون در ایالت پنسیلوانیای آمریکا متولد شد. در 16 سالگی اولین اثر قابل قبولش را به نام بهترین افسانه ها برای کسب درآمد و کمک به خانواده اش نوشت.در سال 1867 چند صباحی سردبیر مجله ی نوجوانان مریز میوزیوم شد. ولی سرانجام انتشار اثر مشهورش زنان کوچک شهرت و امنیت اقتصادیش را تضمین کرد و بالاخره در سال 1888 و در سن 56 سالگی در روز تدفین پدرش که عاشقانه به او عشق می ورزید در اثر بیماری در شهر باستن درگذشت.

2-      ابوجعفر محمد بن علی بن شهرآشوب مازندرانی، مفسر محدث و فقیه امامی در سده ششم هجری است. در سال 489 هجری قمری به دنیا آمد. تحصیل و تدریس او در شهرهای مختلف خراسان، بغداد، حله و حلب بوده است. مشهورترین نگاشته های او سه کتاب هستند: متشابه القرآن و مختلفه، معالم العلما، مناقب آل ابی طالب. وی در سن 99 سالگی در سال 588 هجری قمری در حلب درگذشت.

3-      عمرو عاص از سرداران سپاه اسلام در زمان کشورگشایی خلیفه دوم بود. به دست عمروعاص سرزمین مصر پس از سلطه ی 800 ساله ی رومیان به دست مسلمانان افتاد. عمر و عاص والی مصر شد اما بعدها عثمان او را برکنار کرد و او هم کینه ی او را به دل گرفت. بعد از کشته شدن عثمان همواره مترصد آن بود که مصر به او برگردد. در سال 39 هجری قمری با توطئه ابتدا مالک اشتر نخعی و سپس محمد بن ابی بکر را به شهادت رساند و فرمانروای مصر شد. تا 4 سال بعد که در سال 43 هجری قمری درگذشت.

4-      جی آر تالکین در سال 1892 در بلومفونتین آفریقای جنوبی به دنیا آمد. از سال 1925 تا سال 1959 استاد زبان و ادبیات انگلیسی و آنگلوساکسون در دانشگاه آکسفورد بود. کتاب های او هابیت، ماجراهای تام بامبادیل، می رود راه پیوسته تا آن سو و شاهکارش سه گانه ی فرمانروای حلقه ها از جمله کتاب های مشهور و پرطرفدار جهان هستند.

5-      سعید بابائی در سال 1359 به دنیا آمد. و ... ... ... ...

 

چند وقتی است مشغول خواندن تاریخم. تاریخ خواندن تو را نسبت به اعداد و سن و سال حساس می کند. تازه می فهمی صد سال هم چیزی نیست. و تازه می فهمی که هنوز کاری نکرده ای. و می فهمی خیلی وقت نداری حتی اگر بنا باشد صد سال عمر کنی!


کلمات کلیدی: دل نوشته