بچه ها و انتخابات

دو روز قبل از انتخابات سر کلاس اجتماعی یه نظرسنجی و به قولی افکارسنجی در مورد بحث انتخاب و انتخابات کردم. بین بچه های کلاس دوم راهنمایی. نتایج خیلی جالبی به دست اومد که به جا دیدم حالا که تب انتخابات فرو نشسته به اونا اشاره کنم. کلا هفت تا سئوال مطرح کردم که در مورد هر کدومشون چند خطی خواهم نوشت:

سئوال اول: آیا اگر در کلاستان بخواهد انتخاباتب برای برگزیدن سه نفر به عنوان اعضای شورای کلاسی برگزار شود در آن شرکت می کنید؟ با این توضیح که شرکت در این انتخابات اجباری نیست و کاملا اختیاری می باشد.

پاسخ: ۷۹ درصد آری ۲۱ درصد خیر

برایم جالب بود. در انتخابات کلاسی که می تواند به طور مستقیم در آینده ی بچه ها نقش داشته باشد حدود ۲۱ درصد آن ها مایل به شرکت نبودند. این ها همان اقلیت خاموش هستند که وقتی هم که بزرگ شدند شرکت در انتخابات برایشان اهمیت چندانی نخواهد داشت. به نظرم این مسئله را باید در این سن کالبد شکافی کرد.

سئوال دوم: آیا در انتخابات در سطح مدرسه شرکت می کنید؟

پاسخ: ۷۲ درصد آری ۲۸ درصد خیر

نکته جالب این است که با دور شدن جامعه هدف از جامعه مخاطب و احساس کم تاثیر بودن، میزان مشارکت افت پیدا کرد.

سئوال سوم: فرض کنید در کلاستان دو طیف فکری وجود دارد و این دو دسته با هم رقابت دارند. مثلا یک عده اعتقاد دارند باید لباس آبی پوشید و عده ای دیگر اعتقاد دارند باید لباس صورتی پوشید. حالا من به عنوان معلم یا ناظم یا مدیر تشخیص می دهم که سه نفر از چهار نفر کاندیدای یک طیف نمی توانند به علت های مختلف در انتخابات شرکت کنند. حالا در انتخابات کلاسی برای برگزیدن ۳ نفر یک گروه ۴ کاندیدا دارد و گروه دیگر ۱ کاندیدا. در چنین انتخاباتی شرکت می کنید یا خیر؟

پاسخ: ۳۸ درصد آری ۶۲ درصد خیر

سئوال مهمی بود. سئوالی که با جواب های بعدی تکمیل می شود. اما نکته مهم حس منفی بچه ها نسبت به چنین رقابتی بود. البته گفتم حتماً جواب سئوال های بعدی را بخوانید.

سئوال چهارم: سه نفر کاندیدای حذف شده یک طیف تصمیم می گیرند به ۱ نفر دیگر فشار بیاورند که او هم استعفا بدهد تا این طیف در انتخابات شرکت نکند و به نوعی انتخابات را تحریم کنند. آیا با این حرکت موافقید یا خیر؟

پاسخ: ۱۵ درصد موافق تحریم  ۸۵ درصد مخالف تحریم

خیلی برایم جالب بود. اکثریت بچه ها معتقدند که حتی با یک کاندیدا هم باید در انتخابات شرکت کرد و کنار کشیدن از انتخابات اصلاً درست نیست.

سئوال پنجم: اگر همین امروز به شما اجازه بدهند در انتخابات کشور شرکت کنید، می کنید یا خیر؟

پاسخ: ۶۷ درصد بله  ۳۳ درصد خیر

در کشور آمریکا در آستانه ی هر انتخابات از بچه های ۱۰ تا ۱۲ ساله کل شکور البته به صورت نمونه در مورد کاندیداها نظرسنجی می کنند. این نظرسنجی از آن نظر اهمیت دارد که بچه ها فکر خاصی ندارند و آینه ی افکار والدینشان هستند. سئوال بالا هم به نظرم نشان دهنده ی افکار والدین بچه های مرکز تهران است.

سئوال ششم: اگر وضعیت سئوال ۳ در انتخابات مجلس تکرار شود. آیا به نظر شما کنار کشیدن از انتخابات مفید است یا خیر؟

پاسخ: ۲۱ درصد بلی ۷۹ درصد خیر

حدود ۸۰ درصد کنار کشیدن از انتخابات در وضعیت حداقلی را مفید نمی دانند اون وقت بعضی از احزاب محترم عقلشان به اندازه ی همین بچه ها هم نمی رسد.

سئوال هفتم: به والدینتان توصیه می کنید به چه کسی رای بدهند؟ ( من هیچ اسمی از هیچ کس نبردم تا فضا کاملا برگرفته از جامعه و خانواده شان باشد)

پاسخ: ۵۵درصد نمی دانم و سفید و پرت و پلا    ۱۸ درصد اصولگرایان   ۱۷درصد اصلاح طلبان ۵ درصد طرفداران هاشمی رفسنجانی ۳ درصد جبهه آزادی؟! و ۱ درصد جمهوری خواهان!!

/ 11 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رويا

دارم تو لینکاتون دنبال دوست مشترک می گردم تا رد خودمو پیدا کنم[لبخند]

رويا

و پیدا کردم! زنگ اول انشا ! دوست مشترک لیست لینکهای مان!

رويا

و البته محمد قاسمی هم دوست قدیمیه منه! فکر کنم احتمال اینکه از لینکهای اون سر از اینجا در آوردم خیلی بیشتره. یادمه از اینکه لینک معلمها رو داشت برام جالب بود و یه زمانی برای سر در آوردن از معلم نوشته ها. سرکی به همشون زدم! اینم کشف امروز!

محسن

خیلی جالب بود. سعید اون یه درصد جمهوری خواهه باید روش کار شه!

احسان

کار جالبی بود ولی در مورد سئوال ششم نمیشه از اینکه 80 درصد بچه‌ها کنار کشیدن رو درست نمیدونند. نتیجه گرفت که احزاب موافق تحریم عقلشون به اندازه این بچه‌ها نمیرسه. چون با این پیش فرض اومدیم جلو که تحریم انتخابات درست نبوده و بچه‌ها این رو فهمیدن. ممکنه این بچه‌ها اشتباه کرده باشن. پ ن: نظر شخصی من تحریم انتخابات نیست. فقط از نظر منطقی جمله رو بررسی کردم

بهنام

سال نو شما هم مبارک, سالی از بهترین ها رو براتون آرزومندم![گل] الهی خدا حول حالتون الی احسن الحال کنه! موفق باشید یاحق[گل][خداحافظ]

سپاس معلم

با سلام و عرض تبریک سال نو به شما همکار گرامی در صورت امکان سایت خبری معلمان تهران را لینک فرمائید با تشکر[گل] www.sepasmoallem.blogfa.com

[قهقهه][خداحافظ][سبز][هورا][دست][گل][شوخی][تایید][تعجب][تایید][لبخند][ناراحت][نیشخند][چشمک][بغل][سوال][قلب][خجالت][زبان][ماچ][تعجب][عصبانی][عینک][شیطان][گریه][خنده]

ثريا

بالاخره ما نفهميديم شركت در انتخاباتي كه هيچ كدامشان مطابق نظر آدم نيستند بايد شركت نمود يا خير ؟ با توجه به نظرات دانش آموزان فكر نمي كنم شركت در اين انتخاب كار درستي باشد . [خداحافظ]